توصیه های حضرت آیت الله طباطبایی نژاد در جشن عمامه گذاری

توصیه های حضرت آیت الله طباطبایی نژاد در جشن عمامه گذاری
در تاریخ : 1392/08/04 | نوشته شده توسط :0

آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد،مدیر محترم حوزه علمیه اصفهان ، چهارشنبه شب در جشن عمامه‌گذاری طلاب حوزه علمیه اصفهان که در مدرسه صدر بازار برگزار شد، فرمودند: آن کس که طلبه می‌شود، ایثار می‌کند، برای خدمت به خلق خدا و برای ترویج دین حاضر است با سختی زندگی کند و هیچ هم از این سختی پشیمان نمی‌شود، بنابراین پیش از معمم شدن هم طلاب برخی نکات را رعایت می‌کردند.

ایشان با بیان این‌که باید وقار روحانیت حفظ شود، خاطرنشان کردند: تند تند رفتن و دویدن حتی اگر درس طلبه دیر شده باشد، پس از طلبگی وقار را از میان می‌برد، بلند خندیدن و برخی کارهای نیز نباید از سوی طلاب معمم شده انجام شود، خود راه رفتن طلبه باید درس برای مردم باشد. امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان در این مراسم اظهار داشت: برخی از مردم وقتی راه رفتن پیامبر(ص) را می‌دیدند، از نحوه راه رفتن پیامبر(ص) جذب ایشان می‌شدند، افرادی که معمم می‌شوند حتی در خانه و در شهر باید به گونه‌ای دیگر رفتار کنند و باید آن وقار راهنما و هادی را به خود بگیرند.

ایشان افزودند: هر طلبه‌ای که معمم می‌شود مانند این است که فرزند خودم معمم می‌شود و من از این موضوع لذت می‌برم و امیدوارم خداوند توفیق دهد هر سال تعداد بیشتری را در این عرصه وارد کنیم.

امام جمعه اصفهان با اشاره به این‌که 6 نفر از طلابی که در این جشن معمم می‌شوند، از طلاب جامعة‌المصطفی هستند، خاطرنشان کرد: طلابی که امشب معمم می‌شوند، طرح ادیب را می‌گذرانند، آن‌ها از ابتدای ذی‌القعده ثبت‌نام می‌کنند و یک ماه برای آنان درس‌ گذاشته می‌شود.

ایشان اظهار کردند: وقتی که انسان لباس سربازی امام زمان(عج) را می‌پوشد در معرض سؤال‌های مردم قرار می‌گیرد، از این رو باید ویژگی‌هایی را داشته باشند، اگر فردی بلد باشد، باید پاسخ بگوید و اگر بلد نباشد، باید بگویم نمی‌دانم.

آیت‌الله طباطبایی با تأکید بر این‌که طلبه نباید مردم را متوقع کند که هر چیزی را بلد است، ابراز کرد: نباید ادعا کرد که هر چیزی را بلد هستیم، بلکه ادعای یک طلبه این است که در رشته دینی درس می‌خواند، همان گونه که یک پزشک نمی‌تواند ادعا کند که هر چیزی را بلد است.

وی اظهار کرد: باید توجه کرد آن چه را که در حوزه علمیه خوانده می‌شود، همه آن به درد مردم نمی‌‌خورد، بلکه بخشی از آن برای توانمند شدن علمی است، آن چه که به درد مردم می‌خورد مسأله است، طلاب حتما رساله عملیه را بخوانند و مسائل را حفظ کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان ابراز کرد: طلابی که امشب معمم می‌شوند، از امشب تصمیم بگیرند، حتما روزی یک صفحه از رساله‌های مراجع را بخوانند، اگر انسان یادش برود، باز هم هنگام مورد پرسش قرار گرفتن از خود سخنی درنمی‌آورد.

وی بیان کرد: باید توجه کرد که هر مسأله‌ای را که طلبه بلد نیست، نباید بگوید که در این مسأله اختلاف وجود دارد، بلکه باید فتوای یکی از مراجع تقلید را بلد باشد، و آن فتوا را بگوید، به همین دلیل هم باید طلبه از آگاهی لازم برخوردار باشد.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد در ادامه با توصیه به ضرورت توجه بیشتر همسران طلبه‌ها پس از معمم شدن، ابراز کرد: به طور طبیعی انسان پس از ملبس شدن، با محدودیت‌هایی مواجه می‌شود و همسران آنان باید توجه داشته باشند، که برخی مسائل را رعایت کنند.

ایشان با تأکید بر این نکته که همه کارهایی که در جامعه انجام می‌دهیم، برای ما صحیح نیست به انتقاد از یکی از مسابقات تلویزیون پرداخت و ادامه داد: در تلویزیون برای زن و شوهر‌ها مسابقه‌ای پخش می‌شود که در آن کارهای مناسب انجام می‌شود، مرد باید بود و باید غیرت داشت، هر چند آن‌ها زن و شوهر هستند اما صدها نامحرم آنان را می‌بینند.

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد