آمر به منکر و ناهی از معروف گمراه ترین فرد جامعه است

آمر به منکر و ناهی از معروف گمراه ترین فرد جامعه است
در تاریخ : 1396/10/30 | نوشته شده توسط :معنوی

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه اخلاق بعد از ظهر امروز که در مرکز هلال احمر اصفهان برگزار شد، گفت: اموری که نیاز به تفکر دارد، تنها برای خواص قابل درک است.

وی در ادامه بررسی اثرات منفی غفلت در زندگی افزود: عبرت های زیادی در اطراف انسان وجود دارد ولی عبرت گیری انسان ها از عبرت ها بسیار اندک و ناچیز است.

آیت الله مهدوی اذعان کرد: امیرمؤمنان(ع) در روایتی می فرمایند، همه انسان ها دعوت به امر روشنی شده اید که فقط کسی که کَر باشد صدای آن را نمی شنود و هیچ کس درمانده از دیدن نیست مگر کسی که کور باشد، کسی که خداوند به واسطه گرفتاری و تجربه های دنیایی به او سود نرساند، آن شخص با هیچ موعظه ای مُلتفت نخواهد شد، این شخص دائماً به اشتباه گرفتار می شود تا جایی که شناختش عوض می شود و زشت را خوب می بیند و خوب را زشت می بیند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری تبیین کرد: البته منظور از کر و کور، کر و کور ظاهری نیست و منظور کر و کور باطنی است؛ اموری که برای همه واضح است قابل تفکر نیست ولی اموری که نیاز به تفکر دارد فقط برای خواص قابل وارسی و درک است.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: خداوند برای فهماندن مسائل به انسان از دو روش گرفتار کردن شخص و یا تجربه دادن به او استفاده می کند و این نوعی دستگیری است که انسان کور و کر باطنی آن را درک نمی کند؛ اسباب نفع رسان باید سبب بهره برداری انسان شود؛ دلیل این که سودهای دیگران به جر خداوند اثری ندارد برای این است که خداوند از بهترین روش ها برای تفهیم موضوعات استفاده می کند ولی مخلوقات به سبب نداشتن عقل کامل ممکن است بهترین راه تفهیم را انتخاب نکنند؛ کسی که مسیر مستقیمی که رو به رویش قرار دارد را نبیند قطعاً به واسطه آینه قابلیت دیدن مسیر را نخواهد داشت.

استاد اخلاق حوزه علمیه خاطرنشان کرد: برخی از افراد بدحجاب، بدحجابی خودشان را خوب می پندارند و داشتن حجاب را بد می دانند؛ این افراد نمونه بارز از آن اشخاصی هستند که جای خوب و بد در ذهنشان عوض شده است.

وی در پایان اظهار کرد: بالاترین درجه گمراهی که امیرمؤمنان(ع) در کلامشان ذکر نکرده اند و در روایتی از پیامبر(ص) بیان شده این است که فرد گمراه به جایی می رسد که دیگران را به بدی امر و از خوبی نهی می کند؛ متأسفانه برخی از افراد جامعه به این جایگاه رسیده اند که دیگران را امر به بدی می کنند و از انجام دادن خوبی ها نهی کنند.

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد