تحول در حوزه مقوله ای پیچیده و ذواضلاع است/ در کنار مطالبه گری باید پاسخگو باشیم

تحول در حوزه مقوله ای پیچیده و ذواضلاع است/ در کنار مطالبه گری باید پاسخگو باشیم
در تاریخ : 1396/11/28 | نوشته شده توسط :معنوی

آیت الله اعرافی امروز در دیدار استاد رشاد و جمعی از مسئولین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به مشکلات و سختی های بحث تحول در حوزه گفت: تحول، ارتقاء و کارآمدی بیشتر حوزه یک مقوله پیچیده و ذو اضلاع  است که انواع پارادوکس ها را به همراه خود دارد.

وی افزود: در مجموع ده ها طرحی که در بخش های گوناگون انجام می شود یک نگاه منسجمی وجود دارد تا این طرح ها به خوبی و به نحو احسن انجام شود.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه حوزه باید هم مطالبه گر و هم پاسخگو باشد، خاطرنشان ساخت: فلسفه حوزه این است که مشکل و گرهی از نظام اسلامی، جامعه و مردم باز کند و اگر این امر به خوبی انجام نشود حوزه نتوانسته به خوبی رسالت  خویش را انجام دهد؛ لذا حوزه باید در کنار اینکه مطالبه گر هست، پاسخگو نیز باشد.

استاد رشاد نیز در ادامه این دیدار با بیان اهمیت و جایگاه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تولید فکر و حل مشکلات فکری و پژوهشی حوزه گفت: پژوهشگاه به خوبی می تواند در بعضی زمینه ها کمک کار حوزه باشد.

وی با اشاره به اهمیت علوم انسانی اسلامی و مطالبه مقام معظم رهبری در این زمینه تاکید کرد: اگر مشکل علوم انسانی در ایران را حل نکنیم عملا کاری انجام نداده ایم؛ چراکه امروزه علوم انسانی موجود در این کشور حکمرانی می کند و باید به سمت اسلامی سازی این علوم پیش رفت.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: همه بخش ها باید همت خود را صرف اسلامی سازی علوم انسانی کنند و گرنه در صورت عدم انجام این کار از جمهوری اسلامی تنها یک نام و آرم باقی خواهد ماند.

خاطرنشان می شود در ادامه این دیدار جمعی از معاونین حوزه به بیان دیدگاه های خود پیرامون تعامل با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پرداختند.

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد