اسلام با شادی حلال مخالف نیست/ شادی نباید موجب تضییع حقوق دیگران و کار حرام شود

اسلام با شادی حلال مخالف نیست/ شادی نباید موجب تضییع حقوق دیگران و کار حرام شود
در تاریخ : 1397/02/04 | نوشته شده توسط :معنوی

یکی از اعضای شورای شهر اصفهان در صحبت هایی مدعی وجود افسردگی در شهر اصفهان شده و راهکار برون رفت از این افسردگی را برداشتن محدودیت‌های برگزاری کنسرت‌ها عنوان کرده است.

این عضو شورای شهر اصفهان در این رابطه گفته است: «برخی از سیاستگذاری‌ها در اصفهان شهروندان این شهر را به سمت افسردگی سوق داده است که پس از دستور استاندار در راستای برداشتن محدودیت‌های برگزاری کنسرت‌ها شاهد ایجاد فضای شادی و نشاط بهتری در شهر اصفهان هستیم».

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در پاسخ به صحبت های این عضو شورای شهر اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، اظهار کرد: دین اسلام و همچنین عقل انسان حتماً موافق با شادی است، یکی از دعاهایی که ما در اسلام داریم«اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ..» است که به معنای این است که خداوندا غصه و غم هایی که در دل هر انسانی است، برطرف بفرما.

وی با بیان اینکه شادی و برطرف شدن غم های دیگران آرزوی هر مؤمنی است، تصریح کرد: شرایط شادی و راحتی همه افراد را باید فراهم کنیم، آنچه مهم است مصداق شادی است وگرنه همه با اصل شادی و تفریح موافق هستند.

عضو خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه بعید است انسان مؤمن مخالف شادی باشد، عنوان کرد: دین اسلام شادی را در گناه پروردگار نمی‌داند و تأکید دارد که شادی باید در مسیر الهی و دور از گناه و معصیت باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد به بهانه شاد بودن مرتکب اذیت و آزار، دروغ گفتن، تضییع حقوق دیگران و تمسخر افراد و از همه مهم تر مرتکب گناه  و حرام شویم که اوج آن برگزاری جلسات مختلط زن و مرد است، اسلام مخالف شدید است.

آیت‌الله مهدوی با اشاره به اینکه شادی که با غفلت از یاد خدا و کار حرام گره‌خورده باشد اصلا مناسب نیست و اسلام مخالف آن است، اذعان کرد: رعایت حدود الهی لازمه برگزاری جلسات و برنامه های مفرح و شادی در سطح جامعه است.

امام جمعه موقت اصفهان ابراز کرد: ما مخالف شادی حرام هستیم، مجالس لهو  و لعب و مجالسی که مصادیق حرام همچون نگاه حرام، لمس نامحرم، دست دادن با نامحرمان و صدای موسیقی در آن به بهانه شاد بودن و تفریح راحت اتفاق می‌افتد، مورد نظر اسلام نیست و شادی باطنی را هم همراه ندارد.

وی خطاب به مسئولان شهری گفت: مسئولان ما باید مراقب باشند در اجرای مجالس شادی و تفریح برای مردم، حرام صورت نگیرد، اگر اسلام بر فراهم کردن بستر شادی دیگران تاکید دارد، یعنی شادی در حدود الهی و رعایت شرعیات باشد.

آیت‌الله مهدوی با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی  که باید رعایت کرد، این است که شادی را در ضایع کردن حقوق دیگران تعریف نکنیم، صدای موسیقی حلال و صدای مجری های برنامه‌ها اگر موجب تضییع حقوق دیگران باشد، مورد پسند اسلام نیست.

وی تصریح کرد: ما علاوه بر شادی مادی و جسمی، شادی‌های روحی هم داریم، کسب مدال‌های علمی و موفقیت‌هایی در مسابقات قرآنی و مسابقات ورزشی و موفقیت مردم درتقرب به پروردگار و فراهم کردن زمینه برای رسیدن عامه مردم  به تقرب الهی از جمله شادی‌های روحی است که ماندگاری بیشتری هم دارد.

عضو خبرگان رهبری یادآور شد: حل کردن اختلاف خانواده‌ها و مشکلات جوانان و زوج‌های جوان، آزاد کردن یک زندانی غیر عمد و مصادیق دیگر هم جز شادی‌های روحی است که آرامش درونی را در بردارد.

وی افزود: همه ما باید به این شادی‌های روحی بیشتر توجه کنیم، اگر قرار باشد عده‌ای برای شادی خود به حریم‌ دیگران تعرض کنند، شادی دیگری را برهم زده اند، شادی‌ها باید در حدود و ضوابط شرعی و قانونی باشد.

استاد حوزه عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود جلسات مذهبی در اصفهان زیاد است، اصلاً درست نیست، ما هنوز در حد متوسط هم جلسات مذهبی نداریم، ما باید به گونه ای رفتار کنیم که هرگاه امام زمان به شهر ما تشریف می‌آورند، عملکرد ما و چهره شهر مورد پسند ایشان باشد، مجالس مذهبی باید به نحوی در سطح شهر باشد که هر جوانی در گوشه و کنار شهر بتواند به خداوند تقرب پیدا کند.

وی در پایان  اظهار کرد: ما معتقدیم  که شادی مطلوب دین در سطح شهراصفهان اجرا نشده و گاهی حتی مسئولان شهری خلاف آن را اجرا می‌کنند که باعث بروز مشکلاتی دینی برای برخی از شهروندان شده است

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد