تبلیغ دین باید با احترام و استدلال همراه باشد

تبلیغ دین باید با احترام و استدلال همراه باشد
در تاریخ : 1397/04/21 | نوشته شده توسط :میثم معنوی

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه تفسیر قرآن در مدرسه صدر بازار گفت: به طور کلی باطل فاقد دلیل است.

وی در ادامه تفسیر سوره کهف، آیه پنجاه و پنجم که می فرماید«وَمَا مَنَعَ النَّاسَ أَنْ یُؤْمِنُوا إِذْ جَاءَهُمُ الْهُدَى وَیَسْتَغْفِرُوا رَبَّهُمْ إِلا أَنْ تَأْتِیَهُمْ سُنَّةُ الأوَّلِینَ أَوْ یَأْتِیَهُمُ الْعَذَابُ قُبُلا» را تلاوت کرد و افزود: چه چیزی مانع ایمان آوردن مردم و استغفار از پروردگارشان شده است زمانی که هدایت برایشان آمده است، تنها مانع آن ها این است که منتظر آمدن سنت پیشینیان هستند تا همانند آن ها هنگامی که ایمان نمی آوردند عذاب بر آن ها نازل می شد مانند قوم نوح(ع) و قوم صالح(ع).

آیت الله مهدوی ابراز کرد: واژه قُبُل که در آیه آمده است به این معنی است که عذاب در مقابلشان به فعلیت برسد و با چشم خودشان آن را مشاهده کنند و اگر قُبُل را جمع قبیله بگیریم به معنای انواع و اقسام عذاب ها است و به این معنا است که منتظر هستند تا قبیله های فراوان از عذاب را ببینند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: خداوند در اقتضای هدایت، رسولان و کتاب الهی را فرو فرستاده است و در واقع هیچ مانعی برای ایمان آوردن آن ها وجود ندارد چراکه دلیل و حجتی نزد خود ندارند و خداوند نیز اتمام حجت کرده است.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: همانند این افراد، غیرشیعه ها هستند که هیچ دلیلی برای شیعه نشدنشان وجود ندارد و هیچ مانعی بر سر راه آن ها نیست چراکه مقتضی برای تشیع کاملاً آماده است و قرآن و مفسرین آن که در زمان غیبت، علما هستند نیز حجت را تمام کرده اند، به طور کلی باطل فاقد دلیل است.

استاد اخلاق حوزه علمیه تشریح کرد: روحانیان باید هدایت دریافت شده از طرف خدا را به گوش مردم برسانند ولی منتظر نتیجه نباشند زیرا که  همیشه عده ای لجباز وجود دارند ولی حق را باید بیان کرد، در برخورد با افراد منکِر باید احترام و آرامش را در بحث کردن با آن ها مراعات کرد و این نوع رفتار به آن شخص نشان می دهد که من دوست تو هستم و نمی خواهم تو را فریب دهم.

امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: تبلیغ دین باید با احترام همراه باشد و نحوه ی بیان نیز باید به استدلال محکم شده باشد، گاهی فرد در برابر رفتار پسندیده و استدلال قوی نیز لجبازی می کند بنابراین در برخورد با افراد لجوج ابتدا سعی کنید او را از این حالت لجاجت خارج کنید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در ادامه تفسیر، آیه پنجاه و ششم که می فرماید«وَمَا نُرْسِلُ الْمُرْسَلِینَ إِلا مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ وَیُجَادِلُ الَّذِینَ کَفَرُوا بِالْبَاطِلِ لِیُدْحِضُوا بِهِ الْحَقَّ وَاتَّخَذُوا آیَاتِی وَمَا أُنْذِرُوا هُزُوًا» را تلاوت کرد و افزود: خداوند مرسلین را فقط مبشر و منذر فرستاده است و انسان ها با اختیار خودشان باید ایمان بیاورند، رسولان الهی مجبور کننده انسان ها به ایمان نیستند.

وی در پایان گفت: کافران به واسطه امر باطل مجادله می کنند و قصد در هم کوبیدن حق را دارند و آیات الهی و آنچه که انذار شده اند را غیر جدی و به مسخره گرفته اند، مخالفین زمانی که دلیلی نزد خود ندارند مسخره می کنند ولی شخصی که به دلیل مسلح است نه مسخره و نه توهین می کند و فقط دلیل خود را بازگو می کند.

برچسب ها :

نظرات

ارسال دیدگاه ها

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد ، پر کردن همه فیلدها اجبار است.
خطا : نظر شما ثبت نشد
ارسال انجام شدنظر شما با موفقیت انجام شد